Plugins - Metform Elementor Contact Form Builder - Stable (latest release) - en to ru translation catalogue (777 entries)

en:  Please wait... Open a Stripe Popup Box.
ru:  Пожалуйста, подождите... Откройте всплывающее окно Stripe.

en:  Please wait... Redirecting to paypal.
ru:  Пожалуйста, подождите... Перенаправление на paypal.

en:  for multiple email addresses please use "," separator.
ru:  для нескольких адресов электронной почты используйте разделитель",".

en: 1. How to create a Invitation Form using MetForm?
ru: 1. Как создать форму приглашения с помощью MetForm?

en: 1. How to create a shop page in ElementsKit Lite?
ru: 1. Как создать страницу магазина в ElementsKit Lite?

en: 15+ Third-Party API Integrations
ru: 15+ интеграций API сторонних производителей

en: 2 hours
ru: 2 часа

en: 2. How to translate language with WPML?
ru: 2. Как перевести язык с помощью WPML?

en: 2. How to translate theme with WPML?
ru: 2. Как перевести тему с помощью WPML?

en: 3. How to add custom css in specific section shortcode?
ru: 3. Как добавить собственный CSS в шорткод определенного раздела?

en: 35+ Form Input Widgets
ru: 35+ виджетов для ввода форм

en: 40% Discount
ru: Скидка 40%

en: <strong>Important Note : </strong> For taking dual range input, You have to enter dual default value in the field Value (Exactly bottom of this notice field. ). Example: Min:10, Max:20
ru: <strong>Важное примечание: </strong> Для ввода двойного диапазона необходимо ввести двойное значение по умолчанию в поле Значение (Именно внизу этого поля уведомления. ). Пример: Min:10, Max:20

en: AND
ru: И

en: API Key:
ru: Ключ API:

en: Access Token
ru: Токен доступа

en: Access token
ru: Токен доступа

en: Action
ru: Действие

en: Activate Elementor
ru: Активировать Elementor

en: Activate Now
ru: Активировать сейчас

en: Activated
ru: Активировано

en: Active
ru: Активный

en: Active Text
ru: Текст Активно

en: Active campaign List ID:
ru: ID списка активной кампании:

en: Active campaign Tag ID:
ru: ID тега активной кампании:

en: Add Extra Class Name :
ru: Добавить имя дополнительного класса :

en: Add New
ru: Добавить новую

en: Add New Form
ru: Добавить новую форму

en: Add New Item
ru: Добавить новый элемент

en: Add space after checkbox
ru: Добавить пространство после чекбокса

en: Add space after radio
ru: Добавить пространство после radio

en: Admin Note :
ru: Примечание администратора :

en: Admin mail not found to send email.
ru: Почта администратора не найдена для отправки email.

en: Admin note!
ru: Примечание администратора!

en: Advanced Accordions
ru: Продвинутые аккордеоны

en: After
ru: После

en: After Checkbox
ru: После чекбоксом

en: After Radio
ru: После radio

en: After getting the App ID & App Secret, put those information
ru: После получения App ID & App Secret, поместите эту информацию

en: After submission, hide the form for preventing multiple submission.
ru: После отправки скройте форму, чтобы предотвратить многократную отправку.

en: Albanian
ru: Албанский

en: All General info here
ru: Вся общая информация здесь

en: All dashboard info here
ru: Вся информация о консоли здесь

en: All newsletter integration info here
ru: Вся информация об интеграции рассылки здесь

en: All payment info here
ru: Вся информация об оплате здесь

en: All sheets info here
ru: Информация обо всех листах здесь

en: Answer:
ru: Ответ:

en: Api Key
ru: Ключ API

en: Api key
ru: Ключ API

en: Arabic
ru: Арабский

en: Austria
ru: Австрия

en: Available Mailboxes
ru: Доступные почтовые ящики

en: Aweber List ID:
ru: ID списка Aweber:

en: Awesome Layout
ru: Потрясающий макет

en: Azerbaijan
ru: Азербайджан

en: Back
ru: Назад

en: Background
ru: Фон

en: Bangla
ru: Бангладешский

en: Before
ru: Перед

en: Before Checkbox
ru: Перед чекбоксом

en: Before Radio
ru: Перед radio

en: Belarusian
ru: Беларусский

en: Blank Template
ru: Пустой шаблон

en: Block
ru: Блок

en: Blog
ru: Блог

en: Border
ru: Рамка

[ctx: Border Control]
en: Border Type
ru: Тип границы

[ctx: Border Control]
en: Color
ru: Цвет

[ctx: Border Control]
en: Dashed
ru: Штриховой пунктир

[ctx: Border Control]
en: Dotted
ru: Точечный пунктир

[ctx: Border Control]
en: Double
ru: Двойная

[ctx: Border Control]
en: Groove
ru: Выпуклость

[ctx: Border Control]
en: Solid
ru: Сплошная

[ctx: Border Control]
en: Width
ru: Ширина

en: Border Radius
ru: Скругление углов

en: Bosnian
ru: Боснийский

en: Bottom
ru: Снизу

en: Box Shadow
ru: Тень блока

en: Browser Data
ru: Данные браузера

en: Browser data not captured.
ru: Данные браузера не захвачены.

en: Bulgarian
ru: Болгарский

en: Burmese
ru: Бирманский

en: Button
ru: Кнопка

en: Button alignment
ru: Выравнивание кнопки

en: Buy Pro
ru: Купить Pro

en: By Word length
ru: По длине слова

en: By character length
ru: По длине символов

en: By expression based
ru: По выражениям

en: CSV File
ru: Файл CSV

en: Calendar Typography
ru: Оформление календаря

en: Cancel Page
ru: Страница отмены

en: Captcha didn't matched.
ru: Captcha не совпала.

en: Captcha is not verified.
ru: Captcha не проверена.

en: Capture User Browser Data:
ru: Сбор данных браузера пользователя:

en: Catalan
ru: Каталонский

en: Center
ru: По центру

en: Check Out the Easy to Understand Video Tutorials to learn the detailed use of MetForm.
ru: Ознакомьтесь с простыми для понимания видеоуроками, чтобы подробно изучить использование MetForm.

en: Check connection
ru: Проверьте подключение

en: Check how to create App/Project On Google developer account
ru: Узнайте, как создать аккаунт разработчика app/project в Google

en: Checkbox
ru: Флажок

en: Checkbox Color
ru: Цвет чекбокса

en: Checkbox Option Text
ru: Текст параметра чекбокса

en: Checkbox Options
ru: Параметры чекбокса

en: Checkbox option display style.
ru: Стиль отображения параметра чекбокса.

en: Checked
ru: Отмечено

en: Choose file Text
ru: Текст Выберите файл

en: Class
ru: Класс

en: Class Name
ru: Название класса

en: Clear Cache
ru: Очистить кэш

en: Click on "Generate Access Token"
ru: Щелкните "Сгенерировать код доступа"

en: Click on "Save Changes"
ru: Нажмите на "Сохранить изменения"

en: Close
ru: Закрыть

en: Color
ru: Цвет

en: Completely customize your  WooCommerce WordPress
ru: Полностью настройте свой WordPress для WooCommerce

en: Condition match criteria
ru: Критерии соответствия условий

en: Conditional logic
ru: Условная логика

en: Configure ActiveCampaign.
ru: Настроить ActiveCampaign.

en: Configure ConvertKit.
ru: Настроить ConvertKit.

en: Configure GetResponse.
ru: Настроить GetResponse.

en: Configure Google Sheet.
ru: Настроить Google Sheet.

en: Configure Helpscout.
ru: Настроить Helpcout.

en: Configure HubSpot.
ru: Настроить HubSpot.

en: Configure Mail Chimp.
ru: Настроить MailChimp.

en: Configure MailPoet.
ru: Настроить MailPoet.

en: Configure Zoho.
ru: Настроить Zoho.

en: Configure aweber.
ru: Настроить aweber.

en: Configure paypal payment.
ru: Настроить оплату paypal.

en: Configure stripe payment.
ru: Настроить оплату stripe.

en: Confirmation
ru: Подтверждение

en: Confirmation mail to user :
ru: Письмо с подтверждением пользователю :

en: Congratulations!
ru: Поздравляем!

en: Content
ru: Содержимое

en: ConvertKit API key
ru: API ключ ConvertKit

en: ConvertKit Forms ID:
ru: ID форм ConvertKit:

en: Count views:
ru: Количество просмотров:

en: Counter
ru: Счётчик

en: Create Faster
ru: Создавайте быстрее

en: Create Form
ru: Создать форму

en: Create From Scratch
ru: Создать с нуля

en: Create from here
ru: Создать отсюда

en: Create google map API key from google developer console.
ru: Создайте ключ API карты Google из консоли разработчика Google.

en: Create google reCaptcha secret key from reCaptcha admin panel.
ru: Создайте google reCaptcha secret key из панели администратора reCaptcha.

en: Create google reCaptcha site key from reCaptcha admin panel.
ru: Создайте google reCaptcha site key из панели администратора reCaptcha.

en: Create new form
ru: Создать новую форму

en: Croatian
ru: Хорватский

en: Custom
ru: Произвольно

en: Czech
ru: Чешский

en: DD-MM
ru: ДД-ММ

en: DD-MM-YYYY
ru: ДД-ММ-ГГГГ

en: DD-YY
ru: ДД-ГГ

en: DD.MM
ru: ДД.ММ

en: DD.MM.YYYY
ru: ДД.MM.ГГГГ

en: DD.YY
ru: ДД.ГГ

en: Danish
ru: Датский

en: Dashboard
ru: Консоль

en: Data
ru: Данные

en: Data Type
ru: Тип данных

en: Data Within Dashboard
ru: Данные на консоли

en: Date
ru: Дата

en: Date format :
ru: Формат даты:

en: Date input ?
ru: Ввод даты ?

en: Default Title
ru: Заголовок по умолчанию

en: Delete
ru: Удалить

en: Demo
ru: Демо

en: Disable
ru: Отключить

en: Disable date :
ru: Отключить дату :

en: Disable date List
ru: Список отключенных дат

en: Docs
ru: Документация

en: Documentation Thumb
ru: Миниатюра Документации

en: Don’t forget to rate our item.
ru: Не забудьте оценить наш элемент.

en: Download
ru: Скачать

en: Dribbble User Data
ru: Имя пользователя в Dribbble

en: Dropdown List
ru: Выпадающий список

en: Dual range input:
ru: Вход двойного диапазона:

en: Dutch
ru: Голландский

en: Dynamic Forms
ru: Динамические формы

en: E.g 100, name, anything
ru: Напр, 100, имя, что угодно

en: Easy Documentation
ru: Простая документация

en: Easy to use
ru: Легко использовать

en: Edit
ru: Изменить

en: Edit Form
ru: Редактировать форму

en: Edit Form Content
ru: Редактировать контент формы

en: Edit Item
ru: Изменить элемент

en: Edit content
ru: Изменить содержимое

en: Edit form
ru: Редактировать форму

en: Email From:
ru: Email From (От кого):

en: Email Reply To:
ru: Email для ответа:

en: Email Subject:
ru: Тема письма:

en: Email To:
ru: Email To (Кому):

en: Email Verified
ru: Email проверен

en: Email from
ru: Письмо From (От кого)

en: Email reply to
ru: Email для ответа

en: Email subject
ru: Тема письма

en: Enable
ru: Включить

en: Enable sandbox mode:
ru: Включить режим песочницы:

en: Enable this for testing payment method.
ru: Включите для тестирования способа оплаты.

en: Enable this for testing your payment system.
ru: Включите для тестирования вашей платежной системы.

en: Enable time 24hr?
ru: Включить 24 часовое время?

en: English
ru: Английский

en: Enter a CSV File URL
ru: Введите URL файла CSV

en: Enter a form name
ru: Введите название формы

en: Enter admin email where you want to send mail.
ru: Введите email админа, на который вы хотите отправить письмо.

en: Enter answer
ru: Введите ответ

en: Enter correct captcha.
ru: Введите правильную капчу.

en: Enter email where admin can reply/ you want to get reply.
ru: Введите email, на который администратор может ответить / вы хотите получить ответ.

en: Enter email where user can reply/ you want to get reply.
ru: Введите email, на который пользователь может ответить или вы хотите получить ответ.

en: Enter here ConvertKit form id.
ru: Введите здесь id формы ConvertKit.

en: Enter here GetResponse list id.
ru: Введите здесь id списка GetResponse.

en: Enter here MailPoet list id.
ru: Введите здесь id списка MailPoet.

en: Enter here aweber list id.
ru: Введите здесь id списка aweber.

en: Enter here email subject.
ru: Введите здесь тему письма.

en: Enter here label of input
ru: Введите здесь ярлык поля ввода

en: Enter here list id.
ru: Введите здесь id списка.

en: Enter here name of the input
ru: Введите здесь название поля ввода

en: Enter here place holder
ru: Введите здесь заполнитель

en: Enter here slack web hook.
ru: Введите здесь slack web hook.

en: Enter here tag id.
ru: Введите здесь id тега.

en: Enter here title of this form entries.
ru: Введите здесь заголовок записей этой формы.

en: Enter here your ActiveCampaign API key.
ru: Введите здесь свой API-ключ ActiveCampaign.

en: Enter here your ConvertKit API key.
ru: Введите здесь свой ключ API ConvertKit.

en: Enter here your Mailchimp API key.
ru: Введите здесь свой ключ API Mailchimp.

en: Enter here your email body. Which will be send to admin.
ru: Введите здесь текст email. Который будет отправлен администратору.

en: Enter here your google client id.
ru: Введите здесь google client id.

en: Enter here your google secret id.
ru: Введите здесь свой google secret id.

en: Enter here your message to include it in email body. Which will be send to user.
ru: Введите здесь ваше сообщение, чтобы включить его в email. Которое будет отправлено пользователю.

en: Enter here your paypal email.
ru: Введите здесь свою электронную почту paypal.

en: Enter here your paypal token. This is optional.
ru: Введите здесь свой токен PayPal. Это необязательно.

en: Enter here your stripe image url. This image will show on stripe payment pop up modal.
ru: Введите здесь URL изображения stripe. Это изображение будет отображаться во всплывающем модальном окне оплаты stripe.

en: Enter here your stripe live publishiable key.
ru: Введите здесь свой stripe live publishiable key.

en: Enter here your stripe live secret key.
ru: Введите здесь свой stripe live secret key.

en: Enter here your test publishiable key.
ru: Введите здесь свой тестовый publishiable key.

en: Enter here your test secret key.
ru: Введите здесь свой тестовый secret key.

en: Enter here zapier web hook.
ru: Введите здесь zapier web hook.

en: Enter question
ru: Введите вопрос

en: Enter rest api url/webhook here.
ru: Ввежите здесь rest api url/webhook.

en: Enter the email by which you want to send email to admin.
ru: Введите email, по которому вы хотите отправить письмо администратору.

en: Enter the email by which you want to send email to user.
ru: Введите email, по которому вы хотите отправить письмо пользователю.

en: Enter value for set
ru: Введите значение для набора

en: Entries
ru: Записи

en: Entry
ru: Запись

en: Entry Archives
ru: Архив записей

en: Entry Attributes
ru: Атрибуты записей

en: Entry ID
ru: ID записи

en: Entry Title
ru: Заголовок записи

en: Entry captcha from the picture
ru: Ввести капча с картинки

en: Error Message
ru: Сообщение об ошибке

en: Esperanto
ru: Эсперанто

en: Estonian
ru: Эстонский

en: Ex: [a-zA-Z]+
ru: Напр: [a-zA-Z]+

en: Explore PRO
ru: Обзор PRO

en: Export CSV
ru: Экспорт в CSV

en: Expression for validate
ru: Выражение для проверки

en: Facebook Community
ru: Сообщество в Facebook

en: Facebook Page Feed
ru: Лента страницы Facebook

en: Facebook Page ID
ru: ID страницы Facebook

en: Facebook page review
ru: Обзор страницы Facebook

en: Faroese
ru: Фарерский

en: Feature a Request Thumb
ru: Миниатюра Запроса функции

en: Feature a request
ru: Особенность запроса

en: Featured Image
ru: Изображение записи

en: Features
ru: Функции

en: Fetch HubSpot Forms
ru: Извлечение форм HubSpot

en: File Name:
ru: Имя файла:

en: File Size Limit :
ru: Ограничение размера файла :

en: File Type
ru: Тип файла

en: File Types :
ru: Типы файлов :

en: File Upload
ru: Загрузка файла

en: File Upload Icon Position
ru: Положение значка загрузки файла

en: File Upload Icon:
ru: Значок загрузки файла:

en: File size cannot exceed %s kb
ru: Размер файла не может превышать %s Кб

en: Files
ru: Файлы

en: Filter from entry list
ru: Фильтр из списка записей

en: Filter froms list
ru: Фильтровать из списка

en: Finalizing
ru: Доработка

en: Finalizing info
ru: Доработка информации

en: Finnish
ru: Финский

en: First Name (Listing)
ru: Имя

en: Focus
ru: Фокус

en: Font Size
ru: Размер шрифта

en: Form
ru: Форма

en: Form Archives
ru: Архивы форм

en: Form Attributes
ru: Атрибуты форм

en: Form Name
ru: Название формы

en: Form Name
ru: Название формы

en: Form Settings
ru: Настройки формы

en: Form Type
ru: Тип формы

en: Form entries list
ru: Список записей формы

en: Form entries list navigation
ru: Навигация по списку записей формы

en: Form entry
ru: Запись в форме

en: Form settings
ru: Настройки формы

en: Form settings inserted
ru: Вставленные параметры формы

en: Form submission limit exceeded.
ru: Превышен лимит отправки формы.

en: Form validation failed
ru: Валидация формы не прошла

en: Forms
ru: Формы

en: Forms list
ru: Список форм

en: Forms list navigation
ru: Навигация по списку форм

en: French
ru: Французский

en: From email
ru: Email from (От кого)

en: Fundraising
ru: Сбор средств

en: GDPR Consent
ru: Соглашение GDPR

en: General
ru: Общее

en: General Form
ru: Общая форма

en: General Knowledge Base
ru: Общая база знаний

en: Generate Access Token
ru: Сгенерировать код доступа

en: Georgian
ru: Грузинский

en: German
ru: Немецкий

en: Get API.
ru: Получить API.

en: Get Access Token
ru: Получить токен доступа

en: Get FREE 2500 AI words, SEO Keyword, and Competitor Analysis credits
ru: Получите БЕСПЛАТНО 2 500 ИИ фраз, SEO ключевые слова и кредиты на анализ конкурентов

en: Get Value From URL?
ru: Получить значение из URL?

en: Get access token
ru: Получить токен доступа

en: Get started
ru: Приступить к работе

en: Get started by spending some time with the documentation to get familiar with ElementsKit Lite.
ru: Для начала ознакомления с ElementsKit Lite потратьте некоторое время на изучение документации.

en: Get started by spending some time with the documentation to get familiar with ElementsKit Lite. Build awesome websites for you or your clients with ease.
ru: Начните работу с ElementsKit Lite, потратив некоторое время на изучение документации. Создавайте потрясающие веб-сайты для себя или своих клиентов с легкостью.

en: Get started by spending some time with the documentation to get familiar with ElementsKit.
ru: Начните работу, уделив некоторое время документации для ознакомления с ElementsKit.

en: Get started by spending some time with the documentation to get familiar with MetForm
ru: Для начала потратьте некоторое время на изучение документации, чтобы ознакомиться с MetForm

en: Get started by spending some time with the documentation to get familiar with MetForm Get started by spending some time with the documentation to get notification in real time.
ru: Для начала потратьте некоторое время на изучение документации, чтобы ознакомиться с MetForm. Изучите документацию, чтобы получать уведомления в режиме реального времени.

en: GetResponse API key
ru: Ключ API GetResponse

en: GetResponse List ID:
ru: ID списка GetResponse:

en: GetResponse contact list id
ru: ID списка контактов GetResponse

en: Go Pro for More Features
ru: Перети на Pro, чтобы получить больше возможностей

en: Google Map
ru: Google Карта

en: Google Sheet Integration
ru: Интеграция с Google Sheet

en: Google captcha token not found.
ru: Токен Google captcha не найден.

en: Greek
ru: Греческий

en: Header Footer
ru: Хедер и футер

en: Hebrew
ru: Иврит

en: Height
ru: Высота

en: Help Text
ru: Текст справки

en: Help Text :
ru: Текст справки :

en: Here
ru: Здесь

en: Hidden
ru: Скрыто

en: Hide
ru: Скрыть

en: Hide Form After Submission
ru: Скрыть форму после отправки

en: Hide Form After Submission:
ru: Скрыть форму после отправки:

en: Hindi
ru: Хинди

en: Horizontal
ru: Горизонтально

en: Horizontal position of icon
ru: Горизонтальное положение значка

en: Hover
ru: При наведении

en: How To
ru: Как

en: HubSpot Contact:
ru: Контакты HubSpot:

en: HubSpot Forms:
ru: Формы HubSpot:

en: Hungarian
ru: Венгерский

en: Icelandic
ru: Исландский

en: Icon
ru: Значок

en: Icon Color
ru: Цвет значка

en: Icon Position
ru: Позиция значка

en: Icon Size
ru: Размер значка

en: Icon Spacing
ru: Расстояние между значками

en: If
ru: Если

en: Image url:
ru: URL изображения:

en: Inactive
ru: Неактивно

en: Inactive Text
ru: Текст Неактивно

en: Indonesian
ru: Индонезийский

en: Info
ru: Информация

en: Inline
ru: В одну линию

en: Input
ru: Ввод

en: Input Class
ru: Класс ввода

en: Input Color
ru: Цвет поля ввода

en: Input Field Text
ru: Текст поля ввода

en: Input Field Value
ru: Значение поля ввода

en: Input Label
ru: Ярлык ввода

en: Input List
ru: Список ввода

en: Input Name :
ru: Имя ввода:

en: Input Text
ru: Текст ввода

en: Input Value
ru: Значение ввода

en: Input captcha display
ru: Отображение капчи

en: Input field name
ru: Название поля ввода

en: Insert into form
ru: Вставить в форму

en: Insert into item
ru: Вставить в элемент

en: Insert map API key
ru: Вставить API-ключ карты

en: Insert secret key
ru: Вставить secret key

en: Insert site key
ru: Вставить site key

en: Install Elementor
ru: Установить Elementor

en: Install Now
ru: Установить сейчас

en: Instragram User Data
ru: Данные пользователя Instragram

en: Integrate ActiveCampaign with this form.
ru: Интеграция ActiveCampaign с этой формой.

en: Integrate GetResponse with this form.
ru: Интеграция GetResponse с этой формой.

en: Integrate Helpscout with this form.
ru: Интеграция Helpcout с этой формой.

en: Integrate MailPoet with this form.
ru: Интеграция MailPoet с этой формой.

en: Integrate Mailster with this form.
ru: Интеграция Mailster с этой формой.

en: Integrate Zoho contacts with this form.
ru: Интеграция Zoho контактов с этой формой.

en: Integrate all your social media to your website
ru: Интегрируйте все ваши соц сети с вашим сайтом

en: Integrate aweber with this form.
ru: Интеграция aweber с этой формой.

en: Integrate convertKit with this form.
ru: Интеграция convertKit с этой формой.

en: Integrate google sheet with this form.
ru: Интеграция Google sheet с этой формой.

en: Integrate hubspot with this form.
ru: Интеграция hubspot с этой формой.

en: Integrate mailchimp with this form.
ru: Интеграция mailchimp с этой формой.

en: Integrate paypal payment with this form.
ru: Интеграция оплаты PayPal с этой формой.

en: Integrate slack with this form.
ru: Интеграция slack с этой формой.

en: Integrate stripe payment with this form.
ru: Интеграция оплаты stripe с этой формой.

en: Integrate various styled review system in your website
ru: Интегрируйте в свой сайт систему отзывов в различных стилях

en: Integrate zapier with this form.
ru: Интеграция zapier с этой формой.

en: Integration
ru: Интеграция

en: Invalid file extension
ru: Неверное расширение файла

en: Is this field is required for submit the form?. Make it "Yes".
ru: Требуется ли это поле для отправки формы? Выберите "Да".

en: Italian
ru: Итальянский

en: Item 1
ru: Элемент 1

en: Item 2
ru: Элемент 2

en: Item 3
ru: Элемент 3

en: Japanese
ru: Японский

en: Join support forum
ru: Присоединиться к форуму поддержки

en: Justified
ru: По ширине

en: Kazakh
ru: Казахский

en: Khmer
ru: Кхмерский

en: Korean
ru: Корейский

en: Label
ru: Этикетка

en: Label :
ru: Этикетка :

en: Label Position
ru: Положение ярлыка

en: Language change will be shown on preview.
ru: Изменение языка будет показано в предпросмотре.

en: Last Name (Listing)
ru: Фамилия

en: Latvian
ru: Латвийский

en: Left
ru: Слева

en: Let’s dive into developing your website with the world’s best addons for Elementor.
ru: Давайте углубимся в разработку вашего сайта с лучшими в мире аддонами для Elementor.

en: Limit Total Entries:
ru: Ограничьте общее количество записей:

en: Limit the total number of submissions for this form.
ru: Ограничьте общее количество заявок для этой формы.

en: Lithuanian
ru: Литовский

en: Loading
ru: Загрузка

en: Localization
ru: Локализация

en: Logged out user greeting
ru: Приветствие пользователя, вышедшего из системы

en: Logged-in user greeting
ru: Приветствие пользователя, вошедшего в систему

en: MM-DD
ru: ММ-ДД

en: MM-DD-YYYY
ru: ММ-ДД-ГГГГ

en: MM-YY
ru: ММ-ГГ

en: MM.DD
ru: ММ.ДД

en: MM.DD.YYYY
ru: MM.ДД.ГГГГ

en: MM.YY
ru: ММ.ГГ

en: Macedonian
ru: Македонский

en: Mail Chimp:
ru: MailChimp:

en: Mail not found.
ru: Почта не найдена.

en: MailChimp Data
ru: Данные MailChimp

en: MailChimp List ID:
ru: ID списка MailChimp:

en: MailPoet List ID:
ru: ID списка MailPoet:

en: Mailchimp
ru: MailChimp

en: Mailchimp API key
ru: Ключ API MailChimp

en: Mailchimp contact list id
ru: ID списка контактов Mailchimp

en: Mailster Forms
ru: Mailster формы

en: Make this option default selected
ru: Сделать этот параметр выбранным по умолчанию

en: Malaysian
ru: Малазийский

en: Mandarin
ru: Китайский

en: MandarinTraditional
ru: Китайский традиционный

en: Map
ru: Карта

en: Margin
ru: Внешний отступ

en: Match ( comparison )
ru: Соответствие (сравнение)

en: Match value
ru: Значение соответствия

en: Max Length
ru: Макс длина

en: Maximum File Size (KB) :
ru: Максимальный размер файла (KB) :

en: Maybe we’re missing something you can’t live without.
ru: Может быть, нам не хватает чего-то, без чего вы не можете жить.

en: Mega Menu Builder
ru: Конструктор Mega меню

en: MetForm Basic
ru: MetForm основное

en: MetForm requires Elementor version %1$s+, which is currently NOT RUNNING.
ru: MetForm требует версии Elementor %1$s, которая в настоящее время НЕ ЗАПУЩЕНА.

en: Min Length
ru: Мин длина

en: Moden Typography
ru: Современное оформление

en: Modern Typography
ru: Современное оформление

en: Mongolian
ru: Монгольский

en: Month input ?
ru: Ввод месяца ?

en: Most flexible and design friendly form builder for Elementor
ru: Самый гибкий и удобный конструктор форм для Elementor

en: Multi Select
ru: Множественный выбор

en: Multi Select List
ru: Список множественного выбора

en: Must add the following URL to the "Valid OAuth redirect URIs" field:
ru: Необходимо добавить следующий URL в поле "Допустимые URI перенаправления OAuth":

en: Name
ru: Имя

en: Name :
ru: Имя:

en: Name is must required. Enter name without space or any special character. use only underscore/ hyphen (_/-) for multiple word. Name must be different.
ru: Имя обязательно. Введите имя без пробела или какого-либо специального символа. используйте только подчеркивание/ дефис (_/-) для нескольких слов. Имя должно быть другим.

en: Need Help?
ru: Нужна помощь?

en: New
ru: Новая

en: New Form
ru: Новая форма

en: New Form #
ru: Новая форма #

en: New Item
ru: Новый элемент

en: Newsletter Integration
ru: Интеграция рассылки

en: Next Step
ru: Следующий шаг

en: No
ru: Нет

en: No content is added yet.
ru: Контент еще не добавлен.

en: No file chosen Text
ru: Текст Нет выбранного файла

en: None
ru: Отсутствует

en: Normal
ru: Обычный

en: Norwegian
ru: Норвежский

en: Not found
ru: Не найдено

en: Not found in Trash
ru: Не найден в корзине

en: Note:- After 200 days your token will be expired, before the expiration of your token, generate a new token.
ru: Примечание:- Через 200 дней срок действия вашего токена истечет, до истечения срока действия вашего токена сгенерируйте новый токен.

en: Notification
ru: Уведомление

en: Notification mail to admin :
ru: Уведомление по почте для админа :

en: Number
ru: Число

en: Number of rating star :
ru: Количество звезд рейтинга :

en: OR
ru: ИЛИ

en: Opt in ( Listing )
ru: Opt in

en: Option
ru: Опция

en: Option Display :
ru: Отображение параметров :

en: Option Status
ru: Статус параметра

en: Option Text
ru: Текст параметра

en: Option Text Position :
ru: Положение текста параметра :

en: Option Value
ru: Значение параметра

en: Options
ru: Параметры

en: Order Details
ru: Детали заказа

en: Order ID
ru: ID заказа

en: Order Status
ru: Статус заказа

en: Others
ru: Другие

en: PDF Export
ru: Экспорт PDF

en: Padding
ru: Внутренний отступ

en: Page Access Token
ru: Токен доступа страницы

en: Page ID
ru: ID страницы

en: Page Token
ru: Токен страницы

en: Parallax Effects
ru: Эффекты параллакса

en: Parent Item:
ru: Родительский элемент:

en: Password
ru: Пароль

en: Payment
ru: Платеж

en: Paypal
ru: PayPal

en: Paypal email:
ru: PayPal email:

en: Paypal token
ru: PayPal токен

en: Paypal token:
ru: PayPal токен:

en: Perfectly Match
ru: Идеально сочетается

en: Persian
ru: Персидский

en: Place Holder
ru: Заполнитель

en: Place holder
ru: Заполнитель

en: Placeholder
ru: Заполнитель

en: Please enter a valid Email address
ru: Пожалуйста, введите действительный email

en: Please enter a valid URL
ru: Пожалуйста, введите правильный URL

en: Please note
ru: Обратите внимание

en: Please solve the recaptcha.
ru: Пожалуйста, решите recaptcha.

en: Point
ru: Балл

en: Polish
ru: Польский

en: Portuguese
ru: Португальский

en: Position
ru: Позиция

[ctx: Post Type General Name]
en: Entries
ru: Записи

[ctx: Post Type General Name]
en: Forms
ru: Формы

[ctx: Post Type Singular Name]
en: Entry
ru: Запись

[ctx: Post Type Singular Name]
en: Form
ru: Форма

en: Problem with convertKit.
ru: Проблема с convertKit.

en: Problem with your Aweber integration.
ru: Проблема с интеграцией с Aweber.

en: Problem with your GetResponse integration.
ru: Проблема с интеграцией с GetResponse.

en: Problem with your activeCampaign integration.
ru: Проблема с интеграцией activeCampaign.

en: Problem with your mailchimp integration.
ru: Проблема с интеграцией с mailchimp.

en: Problem with your slack integration.
ru: Проблема с интеграцией в Slack.

en: Problem with your zapier integration.
ru: Проблема с интеграцией в zapier.

en: Punjabi
ru: Панджаби

en: Question
ru: Вопрос

en: Quiz Data
ru: Данные теста

en: Quiz Form
ru: Форма теста

en: Radio
ru: Селективная кнопка

en: Radio Color
ru: Цвет radio

en: Radio Option Text
ru: Текст параметра radio

en: Radio Options
ru: Параметры radio

en: Radio option display style.
ru: Стиль отображения параметров radio.

en: Range Slider
ru: Слайдер диапазона

en: Range date input ?
ru: Ввод диапазона дат ?

en: Rate Now Thumb
ru: Большой палец Оценить сейчас

en: Rate it now
ru: Оцените сейчас

en: Rating
ru: Рейтинг

en: Redirect To:
ru: Перенаправить на:

en: Redirect url:
ru: URL перенаправления:

en: Redirection link
ru: Ссылка перенаправления

en: Referral
ru: Реферал (источник)

en: Refresh Captcha
ru: Обновить капчу

en: Refresh List
ru: Обновить список

en: Refresh access token
ru: Обновить токен доступа

en: Remote File URL
ru: URL удаленного файла

en: Remove featured image
ru: Удалить изображение записи

en: Reply to email
ru: Ответ на email

en: Required ?
ru: Обязательно ?

en: Required Indicator Color:
ru: Цвет индикатора обязательного поля:

en: Required Login
ru: Обязательная авторизация

en: Required Login:
ru: Обязательная авторизация:

en: Right
ru: Справа

en: Romanian
ru: Румынский

en: Russian
ru: Русский

en: Satisfied!
ru: Удовлетворительно!

en: Satisfied?
ru: Довольны?

en: Save & close
ru: Сохранить и закрыть

en: Save Changes
ru: Сохранить изменения

en: Save changes
ru: Сохранить изменения

en: Save submitted form data to database.
ru: Сохраните данные отправленной формы в базе данных.

en: Search Forms
ru: Поиск форм

en: Search Item
ru: Искать элемент

en: Secret Key
ru: Секретный ключ

en: Select
ru: Выбрать

en: Select Form
ru: Выбрать форму

en: Select Form :
ru: Выбрать форму :

en: Select Form:
ru: Выбрать форму:

en: Select a page
ru: Выберите страницу

en: Select google reCaptcha version which one want to use.
ru: Выбрать версию google reCaptcha, которую нужно использовать.

en: Select input and captcha display property.
ru: Выберите параметры ввода и отображения капчи.

en: Select it default ?
ru: Выбрать его по умолчанию?

en: Select label position. where you want to see it. top of the input or left of the input.
ru: Выберите положение ярлыка. где вы хотите его видеть. Сверху или слева от поля ввода.

en: Select list text that will be show to user.
ru: Выберите текст списка, который будет показан пользователю.

en: Select list value that will be store/mail to desired person.
ru: Выберите значение списка, которое будет храниться/отправляться нужному человеку.

en: Select option name that will be show to user.
ru: Выберите нзвание параметра, которое будет отображаться пользователю.

en: Select option text that will be show to user.
ru: Выберите текст параметра, который будет отображаться пользователю.

en: Select option value that will be store/mail to desired person.
ru: Выберите значение параметра, которое будет храниться/отправляться нужному человеку.

en: Select saved form
ru: Выбрать сохраненную форму

en: Select version:
ru: Выбрать версию:

en: Selected
ru: Выбрано

en: Send entry data to third party api/webhook
ru: Отправка вводных данных на сторонний api/webhook

en: Serbian
ru: Сербский

en: SerbianCyrillic
ru: Сербский кириллица

en: Set current date as minimum date
ru: Установить текущую дату в качестве мин даты

en: Set featured image
ru: Задать изображение

en: Set maximum date manually
ru: Установить макс даты вручную

en: Set minimum date manually
ru: Установить мин даты вручную

en: Settings
ru: Настройки

en: Shadow
ru: Тень

en: Share non-sensitive diagnostic data and details about plugin usage.
ru: Делитесь нечувствительными диагностическими данными и сведениями об использовании плагинов.

en: Shortcode
ru: Шорткод

en: Show
ru: Показать

en: Show Dialog Box
ru: Показать диалоговое окно

en: Show Label
ru: Показать этикетку

en: Show Logged in Email
ru: Показать email пользователя

en: Sign Up
ru: Подписаться

en: Sign Up info
ru: Информация о регистрации

en: Single Answer
ru: Одиночный ответ

en: Sinhala
ru: Сингальский

en: Slovak
ru: Словацкий

en: Slovenian
ru: Словенский

en: Smart Conditional Logic
ru: Умная условная логика

en: Something went wrong.
ru: Что-то пошло не так.

en: Spanish
ru: Испанский

en: Status
ru: Статус

en: Steps
ru: Шаги

en: Stop Vertical Scrolling:
ru: Остановить вертикальную прокрутку:

en: Stop scrolling effect when submitting the form.
ru: Остановить эффект прокрутки при отправке формы.

en: Store Entries
ru: Хранить записи

en: Store Entries:
ru: Хранить записи:

en: Store user's browser data (ip, browser name, etc)
ru: Хранить данные браузера пользователя (ip, название браузера и т.д.)

en: Stripe image url
ru: URL изображения Stripe

en: Stripe test publishiable key
ru: Тестовый Stripe publishiable key

en: Stripe test secret key
ru: Тестовый Stripe secret key

en: Submit Button
ru: Кнопка Отправить

en: Subscribe to ours newsletter.
ru: Подпишитесь на нашу рассылку.

en: Success Message
ru: Сообщение об успехе

en: Success Message:
ru: Сообщение об успехе:

en: Summary
ru: Резюме

en: Summary will be shown on preview.
ru: Сводка будет показана в предпросмотре.

en: Support
ru: Поддержка

en: Surprise
ru: Сюрприз

en: Surprise info
ru: Информация о сюрпризе

en: Swedish
ru: Шведский

en: Switch
ru: Переключатель

en: Take your website to the next level
ru: Поднимите свой сайт на новый уровень

en: Telephone
ru: Телефон

en: Test publishiable key:
ru: Тестовый publishiable key:

en: Text
ru: Текст

en: Text Color
ru: Цвет текста

en: Textarea
ru: Текстовая область

en: Thai
ru: Тайский

en: Thank You Page
ru: Страница благодарности

en: Thank you message :
ru: Сообщение Спасибо :

en: Thank you message!
ru: Сообщение Спасибо!

en: Thank you! Form submitted successfully.
ru: Спасибо! Форма, отправлена успешно.

en: The form must have at least one Email widget and it should be required.
ru: Форма должна иметь хотя бы один виджет Email, и он должен быть обязательным.

en: The form must have at least one Email widget and it should be required.
ru: Форма должна иметь хотя бы один виджет Email, и он должен быть обязательным.

en: These are absolute FREE to use.
ru: Абсолютно БЕСПЛАТНЫ в использовании.

en: This feature only works on the frontend.
ru: Эта функция работает только на странице сайта.

en: This field is required.
ru: Обязательное поле.

en: This file is not uploaded.
ru: Этот файл не загружен.

en: This is need to calculate the remaining time for token
ru: Для этого нужно рассчитать оставшееся время для токена

en: This is the form title
ru: Это заголовок формы

en: This message will be shown after a successful submission.
ru: Это сообщение будет показано после успешной отправки.

en: Thumbnail
ru: Миниатюра

en: Time
ru: Время

en: Time out of this captcha. Please reload or choose another one.
ru: Истекло время для captcha. Пожалуйста, перезагрузите или выберите другую.

en: Title
ru: Заголовок

en: Title:
ru: Заголовок:

en: Token expires time
ru: Срок действия токена истекает

en: Token generation date
ru: Дата генерации токена

en: Top
ru: Сверху

en: Top Notch
ru: Высший класс

en: Top-notch Friendly Support
ru: Высококлассная дружеская поддержка

en: Total
ru: Всего

en: Totorial Thumb
ru: Миниатюра Обучения

en: Track form views.
ru: Отслеживать показы формы.

en: Turkish
ru: Турецкий

en: Tutorial
ru: Руководство

en: Tutorial info
ru: Учебная информация

en: Tutorials
ru: Обучение

en: Twitter User Data
ru: Данные пользователя Twitter

en: Twitter Username
ru: Имя в Твитере

en: Type :
ru: Тип :

en: Type your help text here
ru: Введите текст справки здесь

en: Type:
ru: Тип:

en: Typography
ru: Типографика

en: Typography for icon
ru: Типографика для иконки

en: Typography for text
ru: Оформление для текста

en: Ukrainian
ru: Украинский

en: Unauthorized submission.
ru: Неавторизованная отправка.

en: Unlock more possibilities
ru: Разблокировать больше возможностей

en: Update & Close
ru: Обновить и закрыть

en: Update Elementor
ru: Обновить Elementor

en: Update Form
ru: Обновить форму

en: Update Item
ru: Обновить элемент

en: Upgrade within the next
ru: Обновление в ближайшие

en: Upload CSV File
ru: Загрузить CSV-файл

en: Upload File
ru: Загрузить файл

en: Uploaded to this form
ru: Загружено в эту форму

en: Uploaded to this item
ru: Загружено в этот элемент

en: Use as featured image
ru: Использовать как изображение записи

en: Use time 24H
ru: Использовать 24-часовое время

en: User ID
ru: ID пользователя

en: Users will be redirected to the this link after submission.
ru: Пользователи будут перенаправлены на эту ссылку после отправки.

en: Validation Type
ru: Тип проверки

en: Validation type
ru: Тип проверки

en: Value
ru: Значение

en: Value for set
ru: Значение для набора

en: Vertical
ru: Вертикально

en: Vertical Align
ru: Вертикальное выравнивание

en: Video Tutorials
ru: Видеоуроки

en: Vietnamese
ru: Вьетнамский

en: View
ru: Просмотр

en: View Demo
ru: Смотреть демонстрацию

en: View Details
ru: Просмотр деталей

en: View Documentation
ru: Посмотреть документацию

en: View Form
ru: Просмотреть форму

en: View Forms
ru: Просмотреть формы

en: View Item
ru: Просмотр элемента

en: View Items
ru: Просмотр элементов

en: View all faq’s
ru: Посмотреть все FAQ

en: Views/ Conversion
ru: Просмотры/ Конверсия

en: Want to input time with it ?
ru: Хотите ввести время с его помощью?

en: Want to make a option? which user can see the option but can't select it. make it disable.
ru: Хотите сделать опцию, которую пользователь может видеть, но не может выбрать? Сделайте ее выключенной.

en: Want to send a copy of submitted form to user ?
ru: Хотите отправить копию отправленной формы пользователю?

en: Want to send a submission copy to admin by email? Active this one.
ru: Хотите отправить копию заявки администратору по email? Активируйте это.

en: Want to send a submission copy to user by email? Active this one.
ru: Хотите отправить пользователю копию заявки по email? Активируйте это.

en: Warning Text Color:
ru: Цвет текста предупреждения:

en: Warning Text Typography
ru: Оформление текста предупреждения

en: Warning message
ru: Предупреждение

en: We gather non-sensitive diagnostic data as well as information about plugin use. Your site's URL, WordPress and PHP versions, plugins and themes, as well as your email address, will be used to give you a discount coupon. This information enables us to ensure that this plugin remains consistent with the most common plugins and themes at all times. We pledge not to give you any spam, for sure.
ru: Мы собираем нечувствительные диагностические данные, а также информацию об использовании плагинов. URL вашего сайта, версии WordPress и PHP, плагины и темы, а также ваш email будут использованы для предоставления вам купона на скидку. Эта информация позволяет нам гарантировать, что данный плагин всегда будет соответствовать наиболее распространенным плагинам и темам. Мы обязуемся не давать вам никакого спама.

en: We have MetForm Pro version. Check out our pro feature.
ru: У нас есть Pro версия MetForm. Ознакомьтесь с ее возможностями.

en: We have some plugins you can install to get most from Wordpress.
ru: У нас есть несколько плагинов, которые вы можете установить, чтобы получить максимальную отдачу от WordPress.

en: Website Powerup
ru: Увеличение мощности сайта

en: Website Powerup info
ru: Информация о сайте

en: Welsh
ru: Валлийский

en: What included with Free &
ru: Что включено в Free &

en: What types of information do we gather?
ru: Какие типы информации мы собираем?

en: Where do you want to label?
ru: Где вы хотите поставить метку?

en: Widget Builder
ru: Конструктор виджетов

en: Width
ru: Ширина

en: Without login, users can't submit the form.
ru: Без входа в систему пользователи не смогут отправить форму.

en: Woocommerce Checkout
ru: Оформление заказа WooCommerce

en: Wpmet Stories
ru: Wpmet истории

en: YY-DD
ru: ГГ-ДД

en: YY-MM
ru: ГГ-ММ

en: YY.DD
ru: ГГ.ДД

en: YY.MM
ru: ГГ.ММ

en: YYYY-MM-DD
ru: ГГГГ-ММ-ДД

en: YYYY.MM.DD
ru: ГГГГ.MM.ДД

en: Year input ?
ru: Ввод года ?

en: Yelp Page
ru: Страница Yelp

en: Yelp Settings
ru: Настройки Yelp

en: Yes
ru: Да

en: You can add/edit here your selector options.
ru: Вы можете добавить/редактировать здесь ваши параметры селектора.

en: You can disable the elements you are not using on your site. That will disable all associated assets of those widgets to improve your site loading speed.
ru: Вы можете отключить элементы, которые не используете на своем сайте. Это отключит все связанные ресурсы этих виджетов, чтобы улучшить скорость загрузки сайта.

en: You can disable the modules you are not using on your site. That will disable all associated assets of those modules to improve your site loading speed.
ru: Вы можете отключить модули, которые не используете на своем сайте. Это отключит все связанные ресурсы этих модулей, чтобы улучшить скорость загрузки сайта.

en: You must active at least one field of these fields "store entry/ Confirmation/ Notification/ MailChimp/ Zapier".
ru: Вы должны активировать, по крайней мере, одно из этих полей "записи магазина/ Подтверждение/ Уведомление/ MailChimp/ Zapier".

en: You must be logged in to submit form.
ru: Вы должны войти в систему, чтобы отправить форму.

en: You must enable "store entries" for integrating payment method.
ru: Вы должны включить «хранить записи» для интеграции способа оплаты.

en: You will get 20+ complete homepages and total 450+ blocks in our layout library and we’re continuously updating the numbers there.
ru: Вы получите 20+ готовых домашних страниц и в общей сложности 450+ блоков в нашей библиотеке макетов, и мы постоянно увеличиваем количество.

en: Your data inserted on ActiveCampaign.
ru: Ваши данные вставлены в ActiveCampaign.

en: Your data inserted on slack.
ru: Ваши данные вставлены в slack.

en: Zoho Contact:
ru: Контакты Zoho:

en: Zoom Data
ru: Масштабирование данных

en: create from here
ru: создать отсюда

en: empty
ru: пусто

en: equals
ru: равно

en: features
ru: возможности

en: for adding label on input turn it on. Don't want to use label? turn it off.
ru: для добавления ярлыка поля ввода включите его. Не хотите использовать ярлык? Выключите.

en: greater than
ru: более чем

en: greater than equal
ru: более чем, равно

en: metform form
ru: форма metform

en: not empty
ru: не пусто

en: not equals
ru: не равно

en: on your personal AI assistant for Content & SEO right inside WordPress!
ru: ваш личный ИИ-ассистент для содержимого и SEO прямо внутри WordPress!

en: reCAPTCHA configure:
ru: настроить reCAPTCHA:

en: reCAPTCHA is required.
ru: reCAPTCHA обязательна.

en: reCAPTCHA will be shown on preview.
ru: reCAPTCHA будет показана в предпросмотре.

en: review
ru: отзыв

en: slack info.
ru: slack информация.

en: smaller than
ru: менее чем

en: smaller than equal
ru: менее чем, равно

en: ssl certificate or google oauth credentials problem
ru: проблема с ssl сертификатом или учетными данными google oauth

en: watch more videos
ru: смотреть больше видео
